ka_pasirinkti_uab_ar_mb

Jei planuojate pradėti verslą, kuriame sieksite finansinės naudos ir samdysite sau darbuotojus, realiai turite 3 variantus juridinio asmenio formai – individuali įmonė (IĮ), uždaroji akcinė bendrovę (UAB) arba mažoji bendrija (MB). Lietuvoje be jokios abejonės populiariausios juridinio asmens teisinės formos yra uždaroji akcinė bendrovė ir mažoji bendrija, todėl apie jas ir pakalbėkime.

Tikriausiai esate pastebėję, jog startuojantys, mažo masto verslai dažniausiai renkasi būti mažąja bendrija, tuo tarpu didesnės įmonės, turinčios tikslą greičiau augti ir galinčios tą augimą paremti išankstinėmis investicijomis, pasirenka registruoti uždarąją akcinę bendrovę. Kodėl taip yra? Ar taip ir turėtų būti? Iš esmės tiek UAB, tiek ir MB yra ganėtinai panašios verslo formos, tačiau turi ir nemažai skirtumų, kurie ir priveda prie šių pasirinkimų.

imoniu_steigimas

Uždarosios akcinės bendrovės ypatumai

Jei reikėtų išrinkti pačia populiariausią juridinio asmens formą Lietuvoje, UAB be didesnių problemų užimtų pirmąją vietą. Bene svarbiausias uždarosios akcinės bendrovės privalumas yra tai, jog šis juridinis asmuo atriboja jus nuo asmeninės finansinės atsakomybės. Tai reiškia, jog visi įsiskolinimai, įsipareigojimai, baudos ir pan. skirtos juridiniam asmeniui gali būti padengti ar išreikalauti tik iš to juridinio asmens lėšų ar turto. Kad ir kas benutiktų, akcininkų ar vadovų turtas yra tiesiog neliečiamas. Tai labai patogus sumažinti riziką ir apsaugoti savo asmeninį turtą.

Kitas dalykas kurį verta paminėti – jei įmonės pelnas (ne pajamos, o pelnas) neviršija 300 tūkstančių eurų per metus, o bendrovėje dirbo ne daugiau nei 10 asmenų, uždarajai akcinei bendrovei bus taikoma pelno mokesčio lengvata. Kaip jau tikriausiai žinote, Lietuvoje pelno mokestis yra 15 procentų, tačiau minėtoje situacijoje tarifas būtų vos 5 proc.

UAB galite įsteigti vienas arba drauge su partneriais. Iš tiesų, vieną UAB gali valdyti net iki 249 skirtingų akcininkų – tiek fizinių, tiek ir juridinių asmenų. Labai lengva leisti naujas akcijas ir jas parduoti praplečiant akcininkų ratą. Tai itin patogus instrumentas pritraukti investicijų, didinti apyvartines lėšas.

Norint startuoti su uždarąja akcine bendrove jums į ją reikės įnešti bent jau 2500 eurų – toks yra minimalus įstatinis kapitalas. Jei nenorite arba negalite to padaryti, galite pasinaudoti įmonių pardavimo paslaugomis ir už gerokai mažesnę kainą įsigyti UAB kuri jau yra įsteigta, sutvarkyti visi dokumentai, o įstatinis kapitalas jau suformuotas. Jei bandysite tai padaryti patys, galite susidurti su nemažai biurokratinių peripetijų – teks bendrauti su registrų centru.

Didžiausias uždarosios akcijos bendrovės trūkumas neabejotinai yra būdas išsimokėti uždirbtą pelną. Yra tik dvi formos kaip tai galite padaryti – išsimokėti sau kaip atlyginimą, arba kaip dividendus. Tai gali ir kainuoti daugiau, ir sukelti galvos skausmą tvarkant įvairius dokumentus.

Mažosios bendrijos privalumai

Sąlyginai neseniai (2013 metais) Lietuvoje pasirodžiusi juridinio asmens forma, mažoji bendrija taip pat leidžia atriboti savo asmeninį turtą nuo juridinio asmens turto – visa kaip ir UAB. Tiesa, dokumentų, kuriuos reikia parengti norint įsteigti mažąją bendriją yra dar daugiau, nei steigiant uždarąją akcinę bendrovę. Iš kitos pusės, steigiant MB jums nereikia surinkti įstatinio kapitalo, tad vien dėl šios priežasties tai gali pasirodyti kaip patrauklesnis variantas.

Kitas skirtumas atribojantis UAB nuo MB – dalyvių skaičius. Kaip jau minėjome, bet kuri uždaroji akcinė bendrovė gali turėti net iki 249 akcininkų, kai tuo tarpu mažojoje bendrijoje dalyvių skaičius yra apribotas iki 10 asmenų.

Pagrindinis mažosios bendrijos privalumas viliojantis pradedančiuosius verslininkus yra galimybė dirbti be darbo sutarties. Jei esate mažosios bendrijos narys, jūs galite dirbti įmonės vardu ir jums nereikės jokių papildomų sutarčių. Be to, lėšas iš mažosios bendrijos išsiimti yra daug paprasčiau – jums nereikia laukti finansinių metų pabaigos ir pildyti daugybės dokumentų dėl dividendų išmokėjimo, paprasčiausiai galite išsimokėti pinigus kaip su darbo santykiais susijusias lėšas.

Valstybė skatindama smulkųjį verslą ragina steigti mažąsias bendrijas ir suteikia įvairių mokestinių lengvatų. Jei jūsų apyvarta ir pelnas nėra dideli, tai gali reikšti tikrai daug.

ka_pasirinkti_uab_ar_mbVerdiktas

Žinoma, viskas labai smarkiai priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos ir ateities planų, bet apibendrinant galima pasakyti, jog mažoji bendrija yra pigesnis ir paprastesnis variantas pradėti mažam verslui. Planuojate dirbti tik su keletu darbuotojų, neturite daug pradinių investicijų? O galbūt jūsų verslas labiau panašus į amatą, kurį dirbate su dar keletu žmonių? Tuomet jums tikriausia bus naudingiausia įforminti veiklą kaip mažąją bendriją. Tuo tarpu uždaroji akcinė bendrovė yra galingesnis įrankis su daugiau galimybių, tačiau tam reikia ir daugiau laiko, ir pinigų. Kalbant apie buhalterinę apskaitą, tiek MB, tiek ir UAB apskaita yra tvarkoma labai panašiai, didelio skirtumo čia nėra.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment